Festival na ulici proběhne na konci srpna, slibuje návrat ke kořenům.

Ve dnech 21. až 29. srpna opět oživí centrum města open air kulturní projekt. V roli nového pořadatele Festivalu na ulici navážeme na téměř třicetiletou tradici akce a nejvíce prostoru chceme dát plzeňským kapelám. Kromě tří venkovních hudebních scén a vybraných klubů se můžete těšit na další kulturní a rodinný doprovodný program v ulicích. Vstup na festival je zdarma.

Příspěvek můžete sdílet...

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Živá hudba zní v centru města Plzně již od roku 1993. Tehdy zde poprvé proběhl festival, jehož jednotlivé části se jmenovaly Jazz na ulici, Struny na ulici a Divadlo na ulici.

Festival založil básník a textař Jarda Komorous, který v 90. letech minulého století vedl městské kulturní středisko Esprit. Z přehlídky se za pár let stal celorepublikový fenomén.

Po té, co jsme uspěli ve výběrovém řízení města  a festival převzali, chceme v dalších letech navázat právě na tradici těchto začátků. Využijeme přitom svých dlouholetých zkušeností a dobré znalosti festivalu od jeho úplných začátků.

Od začátku jsme měli v hlavě myšlenku návratu ke kořenům:  „Máme za sebou dlouhodobé a tradiční akce jako Léto v Prazdroji, Gaudeamus igitur či Pilsner Fest, ale i projekty vlastní, nové a jedinečné, jako například Open air Prodaná nevěsta, největší produkce této opery ve střední Evropě,“ říká za Agenturu Nashledanou Lukáš Krásný, známý také jako lídr kapely Semtex, a dodává:  „Vždy se snažíme zachovat zdravé a kvalitní základy, a na nich případně stavět novinky, které lidé aktuálně žádají a odpovídají současné době.

Největší důraz v rámci organizace dáme na přípravu programu. Původní žánrové dělení jsme převedli do forem bloků, které budou probíhat vždy 2 až 3 dny.

Posluchači prostě budou vědět, že tyhle tři dny bude v centru Plzně hrát třeba folková muzika, takže i když nebudou znát kapelu, budou vědět, co od ní mohou očekávat“,

vysvětluje dramaturgii Lukáš Krásný. Zahajovat bude v pátek 21. srpna třídenní blok Rock a beat, od pondělí festival pokračuje alternativou (Crossover), a po dvoudenním bloku Folk, country a trampské hudby se všechny žánry sejdou v sobotu 29. srpna v jednom velkém finále.

Možná ještě důležitější, než žánrové dělení, vnímá pořadatel z hlediska programu zaměření na výběr lokálních účinkujících. „Hodně se chceme věnovat plzeňským kapelám včetně těch začínajících. Stejně jako to bylo i před lety v začátcích festivalu, může je to představit široké veřejnosti a pomoci jim najít další fanoušky,“ říká Lukáš Krásný.

Devítidenní Festival na ulici se bude konat od 21. do 29. srpna na třech scénách v ulicích – hlavní bude postavena na náměstí Republiky, další u Branky a třetí v Proluce. Doprovodný program se bude odehrávat ve spolupracujících plzeňských klubech (např. Zach´s Pub) a na dalších tradičních místech, kromě hudby se mohou obyvatelé Plzně těšit i na program divadelní, výtvarný a zaměřený na rodiny s dětmi.

Festival na ulici je letní částí projektu Živá Plzeň, který v roce 2020 zastřešuje ještě tradiční oslavu zahájení akademického školního roku – Gaudeamus igitur (23.9.2020).

Vstup na akci je ZDARMA.

Autor: Martina Ptáčková

Přečtěte si dále...

Aktuality

Kulatiny Festivalu na ulici

Jak jinak oslavit 30. ročník než pořádnou muzikou. Program je téměř hotový, můžete začít vybírat a chystat se.

Aktuality

Festivalová děkovačka

Návštěvníci děkují potleskem, umělci na pódiu přídavky a úklonami. Festival tímto článkem děkuje a tleská všem, bez kterých by nemohl proběhnout.

Prohlédněte si program

a vyražte na festival!