Festival na ulici proběhne na konci srpna, slibuje návrat ke kořenům.

Ve dnech 21. až 29. srpna opět oživí centrum města open air kulturní projekt. V roli nového pořadatele Festivalu na ulici navážeme na téměř třicetiletou tradici akce a nejvíce prostoru chceme dát plzeňským kapelám. Kromě tří venkovních hudebních scén a vybraných klubů se můžete těšit na další kulturní a rodinný doprovodný program v ulicích. Vstup na festival je zdarma.

Příspěvek můžete sdílet...

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Živá hudba zní v centru města Plzně již od roku 1993. Tehdy zde poprvé proběhl festival, jehož jednotlivé části se jmenovaly Jazz na ulici, Struny na ulici a Divadlo na ulici.

Festival založil básník a textař Jarda Komorous, který v 90. letech minulého století vedl městské kulturní středisko Esprit. Z přehlídky se za pár let stal celorepublikový fenomén.

Po té, co jsme uspěli ve výběrovém řízení města  a festival převzali, chceme v dalších letech navázat právě na tradici těchto začátků. Využijeme přitom svých dlouholetých zkušeností a dobré znalosti festivalu od jeho úplných začátků.

Od začátku jsme měli v hlavě myšlenku návratu ke kořenům:  „Máme za sebou dlouhodobé a tradiční akce jako Léto v Prazdroji, Gaudeamus igitur či Pilsner Fest, ale i projekty vlastní, nové a jedinečné, jako například Open air Prodaná nevěsta, největší produkce této opery ve střední Evropě,“ říká za Agenturu Nashledanou Lukáš Krásný, známý také jako lídr kapely Semtex, a dodává:  „Vždy se snažíme zachovat zdravé a kvalitní základy, a na nich případně stavět novinky, které lidé aktuálně žádají a odpovídají současné době.

Největší důraz v rámci organizace dáme na přípravu programu. Původní žánrové dělení jsme převedli do forem bloků, které budou probíhat vždy 2 až 3 dny.

Posluchači prostě budou vědět, že tyhle tři dny bude v centru Plzně hrát třeba folková muzika, takže i když nebudou znát kapelu, budou vědět, co od ní mohou očekávat“,

vysvětluje dramaturgii Lukáš Krásný. Zahajovat bude v pátek 21. srpna třídenní blok Rock a beat, od pondělí festival pokračuje alternativou (Crossover), a po dvoudenním bloku Folk, country a trampské hudby se všechny žánry sejdou v sobotu 29. srpna v jednom velkém finále.

Možná ještě důležitější, než žánrové dělení, vnímá pořadatel z hlediska programu zaměření na výběr lokálních účinkujících. „Hodně se chceme věnovat plzeňským kapelám včetně těch začínajících. Stejně jako to bylo i před lety v začátcích festivalu, může je to představit široké veřejnosti a pomoci jim najít další fanoušky,“ říká Lukáš Krásný.

Devítidenní Festival na ulici se bude konat od 21. do 29. srpna na třech scénách v ulicích – hlavní bude postavena na náměstí Republiky, další u Branky a třetí v Proluce. Doprovodný program se bude odehrávat ve spolupracujících plzeňských klubech (např. Zach´s Pub) a na dalších tradičních místech, kromě hudby se mohou obyvatelé Plzně těšit i na program divadelní, výtvarný a zaměřený na rodiny s dětmi.

Festival na ulici je letní částí projektu Živá Plzeň, který v roce 2020 zastřešuje ještě tradiční oslavu zahájení akademického školního roku – Gaudeamus igitur (23.9.2020).

Vstup na akci je ZDARMA.

Autor: Martina Ptáčková

Přečtěte si dále...

Aktuality

Festival na ulici tleská a děkuje.

28. multižánrový festival v ulicích Plzně včera skončil. Devět dní zažíval desítky potlesků návštěvníků. A teď je čas, aby se role vyměnily. Komu tedy naopak tleská Festival na ulici?

Aktuality

Vstup zdarma není zadarmo. Proč si vážit partnerů?

Málokdo si prohlíží loga na plakátech. Málokdo poslouchá, když moderátor na podiu vyjmenovává partnery. Ale málokdo si taky uvědomuje, jak by akce vypadaly (nebo některé spíš nevypadaly), kdyby partnerů nebylo…

Prohlédněte si program

a vyražte na festival!