Můj táta Dědek

Možná to byla náhoda, ale zhruba v době desetiletého výročí smrti legendárního Jiřího „Dědka“ Šindeláře z Katapultu dostal jeho syn nápad na zajímavý projekt. Výsledek téměř dvouleté přípravy můžete zažít osobně v premiéře na Festivalu na ulici.

Příspěvek můžete sdílet...

Měl slavného tátu, co hrál v ještě slavnější kapele. Pak se naučil na bicí a byl tak dobrý, že ho do té kapely vzali. A pak hrál mnoho let se svým slavným tátou v jeho slavné kapele na největších pódiích nejslavnějších fesťáků. 

Zní to jako velký sen malého kluka, ale pro Michala Šindeláře to byla opravdová a důležitá životní etapa. Ten příběh má navíc pokračování, které můžete naživo vidět a slyšet v neděli 23.8.2020 na náměstí Republiky. Proběhne zde křest nové desky Můj táta Dědek a současně naživo vystoupí a písničky z desky zahrají pozvaní hosté. Nedělní večer tak bude patřit českým basovým legendám.

Michal nám vysvětlil, jak to celé začalo: „S Katapultem jsem hrál osm let. Po tátově smrti pro mne ale bylo čím dál tím těžší hrát na bubny. Tak jsem si založil vlastní kapelu a začal hrát na kytaru. Skoro po každém našem koncertě za mnou chodila spousta lidí a všichni vzpomínali na tátu. Asi před dvěma lety mne napadlo, že natočím desku, která bude věnovaná tátovi, jeho práci a fanouškům. Oslovil jsem několik skvělých basáků a strašně mile mne překvapila jejich reakce – všichni na to kývli okamžitě.

Michalova slova potvrzuje Milan Broum z Olympiku: „Když mi Michal před časem zavolal a popsal mi svůj nápad, nemusel jsem se dlouho rozmýšlet. Líbilo se mi to, že chce udělat podobnou věc pro svého tátu, i projekt samotný. “Dědka” Šindeláře jsem navíc měl vždycky rád. Byl to skvělý muzikant, lidsky kvalitní a sympatický člověk. Do Katapultu nezaměnitelně patřil – nejen jeho způsob hry na basu a zpěv, ale i knír, pohyby, tak nějak celková vizáž. Dědek si tuhle poctu prostě zaslouží.“

S každým z pozvaných hostů Michal vybral jednu nebo dvě písničky, ať už přímo „katapultí“, nebo jiné, Dědkovy oblíbené.  Volba Milana Brouma padla na píseň Nie Płacz Ewka: „Je z Polska, Dědek ji měl moc rád, a mně na ní zaujal text – jde o krásný starý smutný příběh, hodně emotivní. Navíc moje žena je napůl Polka a tak při nahrávání dělala jazykový dozor. Všechno se to spojilo, podobně jako když jsem jednu z verzí ve studiu hrál přímo na Dědkovu basu – to jsem měl pocit opravdového propojení s duší toho nástroje. Před dvěma dny jsem slyšel výsledek ze studia a dopadlo to hezky.“

CD s názvem Můj táta Dědek se nahrávalo postupně poslední dva roky a kromě Milana Brouma si na něm zahráli ještě Milan Špalek, Petr Šťastný, Vojta Říha, Marek Abrahám a Karel Novák. „Natáčení s každým z hostů byl krásný zážitek“, popisuje Michal Šindelář: „To, co je pro celou desku společné, je právě jejich přístup a atmosféra, která zavládla hned po prvních pár tónech. Nahrávali jsme společně v jedné místnosti, bez střihů, oprav a moderního čištění, což jak doufám, posluchače aspoň na chvilku přenese do dob, kdy rock and roll byl – slovy Keitha Richardse – „pár chlápku v jedný místnosti se stejnou náladou“. Umocnilo to i to, že každý z hostů hrál na tátovu baskytaru Fender.“

Křest desky a koncert pod názvem Můj táta Dědek proběhne v rámci Festivalu na ulici dne 23.8.2020 ve 20,00 hod na nám. Republiky. Hosty budou Milan Broum (Olympik), Petr Šťastný (Turbo), Vojta Říha (Blue Effect) a  Karel Novák. Desku pokřtí Ivan Mládek, Láďa Vostárek a Jaroslav Šindelář, který také koncert uvede. (Pozn. – akademický sochař a bratr Jiřího, autor plzeňského památníku bigbítu, k jehož vybudování bylo podnětem „Dědkovo“ úmrtí).

Pozvánka Michala Šindeláře na křest

CD bude v distribuci od září a jeho součástí je i limitovaná edice na LP. Koncert bude nahrávat Česká televize, a záběry využije v dokumentu o Jiřím „Dědkovi“ Šindelářovi, který poběží začátkem roku 2021.

Michala Šindeláře můžete v rámci Festivalu na ulici vidět ještě 24. srpna se skupinou Blues Not Dead.

Jiří „Dědek“ Šindelář (1949 – 2009) byl český baskytarista, spoluzakladatel a dlouholetý člen české rockové skupiny Katapult, která v letech 1979 a 1980 vyhrála anketu Zlatý slavík a byla na vrcholu své popularity. S touto kapelou odehrál celkově více než 7000 koncertů a zahrál si s ní i ve filmu Hon na kočku. Jiří Šindelář je spolumajitelem sedmi zlatých desek, jedné platinové a dvou Zlatých slavíků. Poslední koncert Katapultu s Dědkovou účastí se konal v listopadu 2008 v pražském klubu Futurum.

Autor: Martina Ptáčková

Přečtěte si dále...

Aktuality

Kulatiny Festivalu na ulici

Jak jinak oslavit 30. ročník než pořádnou muzikou. Program je téměř hotový, můžete začít vybírat a chystat se.

Aktuality

Festivalová děkovačka

Návštěvníci děkují potleskem, umělci na pódiu přídavky a úklonami. Festival tímto článkem děkuje a tleská všem, bez kterých by nemohl proběhnout.

Prohlédněte si program

a vyražte na festival!