Můj táta Dědek

Možná to byla náhoda, ale zhruba v době desetiletého výročí smrti legendárního Jiřího „Dědka“ Šindeláře z Katapultu dostal jeho syn nápad na zajímavý projekt. Výsledek téměř dvouleté přípravy můžete zažít osobně v premiéře na Festivalu na ulici.

Příspěvek můžete sdílet...

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Měl slavného tátu, co hrál v ještě slavnější kapele. Pak se naučil na bicí a byl tak dobrý, že ho do té kapely vzali. A pak hrál mnoho let se svým slavným tátou v jeho slavné kapele na největších pódiích nejslavnějších fesťáků. 

Zní to jako velký sen malého kluka, ale pro Michala Šindeláře to byla opravdová a důležitá životní etapa. Ten příběh má navíc pokračování, které můžete naživo vidět a slyšet v neděli 23.8.2020 na náměstí Republiky. Proběhne zde křest nové desky Můj táta Dědek a současně naživo vystoupí a písničky z desky zahrají pozvaní hosté. Nedělní večer tak bude patřit českým basovým legendám.

Michal nám vysvětlil, jak to celé začalo: „S Katapultem jsem hrál osm let. Po tátově smrti pro mne ale bylo čím dál tím těžší hrát na bubny. Tak jsem si založil vlastní kapelu a začal hrát na kytaru. Skoro po každém našem koncertě za mnou chodila spousta lidí a všichni vzpomínali na tátu. Asi před dvěma lety mne napadlo, že natočím desku, která bude věnovaná tátovi, jeho práci a fanouškům. Oslovil jsem několik skvělých basáků a strašně mile mne překvapila jejich reakce – všichni na to kývli okamžitě.

Michalova slova potvrzuje Milan Broum z Olympiku: „Když mi Michal před časem zavolal a popsal mi svůj nápad, nemusel jsem se dlouho rozmýšlet. Líbilo se mi to, že chce udělat podobnou věc pro svého tátu, i projekt samotný. “Dědka” Šindeláře jsem navíc měl vždycky rád. Byl to skvělý muzikant, lidsky kvalitní a sympatický člověk. Do Katapultu nezaměnitelně patřil – nejen jeho způsob hry na basu a zpěv, ale i knír, pohyby, tak nějak celková vizáž. Dědek si tuhle poctu prostě zaslouží.“

S každým z pozvaných hostů Michal vybral jednu nebo dvě písničky, ať už přímo „katapultí“, nebo jiné, Dědkovy oblíbené.  Volba Milana Brouma padla na píseň Nie Płacz Ewka: „Je z Polska, Dědek ji měl moc rád, a mně na ní zaujal text – jde o krásný starý smutný příběh, hodně emotivní. Navíc moje žena je napůl Polka a tak při nahrávání dělala jazykový dozor. Všechno se to spojilo, podobně jako když jsem jednu z verzí ve studiu hrál přímo na Dědkovu basu – to jsem měl pocit opravdového propojení s duší toho nástroje. Před dvěma dny jsem slyšel výsledek ze studia a dopadlo to hezky.“

CD s názvem Můj táta Dědek se nahrávalo postupně poslední dva roky a kromě Milana Brouma si na něm zahráli ještě Milan Špalek, Petr Šťastný, Vojta Říha, Marek Abrahám a Karel Novák. „Natáčení s každým z hostů byl krásný zážitek“, popisuje Michal Šindelář: „To, co je pro celou desku společné, je právě jejich přístup a atmosféra, která zavládla hned po prvních pár tónech. Nahrávali jsme společně v jedné místnosti, bez střihů, oprav a moderního čištění, což jak doufám, posluchače aspoň na chvilku přenese do dob, kdy rock and roll byl – slovy Keitha Richardse – „pár chlápku v jedný místnosti se stejnou náladou“. Umocnilo to i to, že každý z hostů hrál na tátovu baskytaru Fender.“

Křest desky a koncert pod názvem Můj táta Dědek proběhne v rámci Festivalu na ulici dne 23.8.2020 ve 20,00 hod na nám. Republiky. Hosty budou Milan Broum (Olympik), Petr Šťastný (Turbo), Vojta Říha (Blue Effect) a  Karel Novák. Desku pokřtí Ivan Mládek, Láďa Vostárek a Jaroslav Šindelář, který také koncert uvede. (Pozn. – akademický sochař a bratr Jiřího, autor plzeňského památníku bigbítu, k jehož vybudování bylo podnětem „Dědkovo“ úmrtí).

Pozvánka Michala Šindeláře na křest

CD bude v distribuci od září a jeho součástí je i limitovaná edice na LP. Koncert bude nahrávat Česká televize, a záběry využije v dokumentu o Jiřím „Dědkovi“ Šindelářovi, který poběží začátkem roku 2021.

Michala Šindeláře můžete v rámci Festivalu na ulici vidět ještě 24. srpna se skupinou Blues Not Dead.

Jiří „Dědek“ Šindelář (1949 – 2009) byl český baskytarista, spoluzakladatel a dlouholetý člen české rockové skupiny Katapult, která v letech 1979 a 1980 vyhrála anketu Zlatý slavík a byla na vrcholu své popularity. S touto kapelou odehrál celkově více než 7000 koncertů a zahrál si s ní i ve filmu Hon na kočku. Jiří Šindelář je spolumajitelem sedmi zlatých desek, jedné platinové a dvou Zlatých slavíků. Poslední koncert Katapultu s Dědkovou účastí se konal v listopadu 2008 v pražském klubu Futurum.

Autor: Martina Ptáčková

Přečtěte si dále...

Aktuality

Festival na ulici tleská a děkuje.

28. multižánrový festival v ulicích Plzně včera skončil. Devět dní zažíval desítky potlesků návštěvníků. A teď je čas, aby se role vyměnily. Komu tedy naopak tleská Festival na ulici?

Aktuality

Vstup zdarma není zadarmo. Proč si vážit partnerů?

Málokdo si prohlíží loga na plakátech. Málokdo poslouchá, když moderátor na podiu vyjmenovává partnery. Ale málokdo si taky uvědomuje, jak by akce vypadaly (nebo některé spíš nevypadaly), kdyby partnerů nebylo…

Prohlédněte si program

a vyražte na festival!